• Increase font size
 • Default font size
 • Decrease font size
Strona główna Rower Wycieczki Popołudnie pod Krakowem

Popołudnie pod Krakowem

Email Drukuj
Kapliczka - Kraków Podwierzbie

Popołudniowy wypad wałami wiślanymi pod Kraków w stronę Niepołomic oraz do miejsca w miejscowości Brzegi potocznie zwanego żwirownią.

Zobacz zdjęcia

Trasa:
Kraków, wały wiślane, Fort Lasówka, Podwierzbie, Brzegi, żwirownia, Rybitwy, Kraków.
Wał wiślany - Nowohucka

W niedzielę po 14.00 wybrałem się do miejsca potocznie zwanego żwirownią, a to z tej racji, że znajdują się tam stawki będące tak naprawdę zalanymi wyrobiskami powstałymi w wyniku wydobycia żwiru. Nie wiem czemu ale zawsze mnie ciągnęło w tamte strony - docelowo z dotarciem wałem aż do Niepołomic. Najgorszy był początek. Należało się bowiem przebić przez miasto do ulicy Nowohuckiej, w okolice mostu na Wiśle.

Fort 50a Lasówka

Dalej już trasa prowadzi wałem wiślanym, z początku całkiem przyjemną ścieżką. Z lewej strony za rzeką widzimy cały czas kominy elektrociepłowni w Łęgu, a z drugiej pobliskie zabudowania. Jednakże droga się szybko pogorszyła. Do Fortu Lasówka docieram już ledwie widoczną ścieżką, a właściwie zauważalnym rowkiem w dość wysokiej trawie i chaszczach. Niestety taki urok jeżdżenia po wałach pod koniec lata. O samym forcie najlepiej poczytać można na stronie STRONGHOLD - Historia Twierdzy Kraków. I tak też wyglądała dalsza część trasy. Raz było lepiej, a raz gorzej. Generalnie jednak podłoże było utwardzone (wiadomo - wał), więc jechać się dało.

Kapliczka - Kraków Podwierzbie

Po minięciu kolejnego mostu na Wiśle docieram do Podwierzbia, gdzie z satysfakcją zaobserwowałem, że ponownie się pojawiła figurka Chrystusa (zdjęcie u góry), całkiem odnowiona i zakonserwowana. Poprzednie dwa razy docierałem zawsze do tego miejsca, dalej zapuszczam się po raz pierwszy. Jazda dość powolna i mozolna, ścieżki na wale praktycznie brak. Trzeba uważać aby nie wpaść w jakąś dziurę przykrytą pod trawą. Niektóre fragmenty trzeba nawet omijać jadąc polnymi drogami u podnóża wału.

Elektrownia Przewóz

Po drodze można zaobserwować sporo osób łowiących ryby. Zahaczyłem jeszcze o Elektrownię Przewóz, bo wydawało mi się że dam radę dalej przejechać. Niestety droga do elektrowni okazała się drogą ślepą. Po oglądnięciu samej budowli powracam na wał i tu już niedaleko do rzeczonej żwirowni.

Plaża

Same jeziorka całkiem miłe i sympatyczne, pomimo zakazu i tak się wszyscy kąpią, co też i ja uczyniłem Uśmiech Swoją drogą ciekawe to: kasują za wstęp, kąpać niby się nie wolno, ale nikt nie interweniuje... Podłoże gliniaste ale sama woda nagrzana przez słońce. Tutaj dalszy opis został ocenzurowany przez siłę wyższą...

Powrót wieczorem, już po asfalcie i to dość szybki bowiem z lewej widziałem nadchodzącą nieciekawą chmurę, i na wyścigu z nią szybko minęła mi droga powrotna. Chmura na szczęście złapała mnie tylko pod sam koniec podróży Uśmiech

Parametry wycieczki:
Ttip=39 km, Vśr=15,8 km/h, Czas=2h 27m, Vmax=39 km/h
 

Moje tagi

Szukaj na stronie

Ostatnie komentarze

 • Super strona, oby wiecej takic... >>
 • Witam Gratuluję super strony i... >>
 • Też się wybieram >>
 • Nad wyraz atrakcyjny wpis! Cie... >>
 • Gratuluję autorowi ciekawego a... >>

Statystyki

Użytkowników : 1
Artykułów : 139
Zakładki : 6
Odsłon : 1363354
Ostatnio zaktualizowane lub dodane

Losowe zdjęcia

Albumy ze zdjęciami

Statystyki zdjęć

 • Zdjęcia   701
 • Kategorie   37
 • Odsłony   1499296
 • Głosy   24070

Sonda

Co sądzisz o stronie?
 

Goście

Naszą witrynę przegląda teraz 119 gości 

Design by i-cons.ch / etosha-namibia.ch